۱۳۹۲ آبان ۲۸, سه‌شنبه

میدان کالینفسکی (۲۰۰۷)بلاروس کشوری در اروپای شرقی‌ست که در جریان فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ استقلال یافت. الکساندر لوکاشنکو در انتخابات سال ۱۹۹۴ با ۴۵٪ آراء به ریاست جمهوری این کشور رسید و در انتخابات ۲۰۰۱ با ۷۶٪، در ۲۰۰۶  با ۸۳٪ و در ۲۰۱۰ با ۸۰٪ آراء مجدداً انتخاب شد. او به ضدیت با غرب و امریکا و نزدیکی به روسیه مشهور است، تا آنجا که تنها شخصیت سیاسی بلاروس محسوب می‌شود که به استقلال این کشور از شوروی رأی مخالف داده بود. او همواره به نقض قوانین بین‌المللی و نقض حقوق بشر متهم شده است. در دورهٔ او سوء مدیریت و نیز تحریم‌های اقتصادی اعمال شده از سال ۲۰۰۶ لطمه‌های جدی به اقتصاد این کشور زده است. تورم بلاروس یکی از بالاترین‌ها در جهان است.
 

لباس‌شخصی‌ها جوان معترض را با خود می‌برند.


لوکاشنکو را آخرین دیکتاتور اروپا خوانده‌اند. سیاست داخلی او درست مانند زمامداران پیشین شوروی‌ست. مخالفانش او را به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ متهم می‌کنند. پس از هر دو این انتخابات معترضان به خیابان‌ها ریختند و اعتراض خود را به نتایج اعلام کردند. پاسخ حکومت قاطع بود: صدها تظاهر کننده بازداشت و به زندان محکوم شدند، نامزدهای معترض توسط افراد ناشناس ضرب و شتم شدند، به اقدام علیه امنیت ملی متهم شدند و زندانی شده یا در حصر خانگی قرار گرفتند.

الکساندر میلینکویچ نامزد معترض انتخابات ۲۰۰۶ فردای روز انتخابات در میان مردم

 
لوکاشنکو از تبار رییس‌جمهورهایی‌ست که ابایی از تناقض‌گویی ندارند. او ممکن است امروز حرفی بزند، فردا عکس این حرف را با همان جدیت و قاطعیت در حضور رسانه‌ها اعلام کند و روز دیگر با اعتماد به نفس کامل خلاف هر دو عمل کند. او لزومی نمی‌بیند حرف‌هایش با اصول علمی یا واقعیات تاریخی مطابقت داشته باشند: من چنین می‌گویم، پس چنین است. فرض او این است شنونده هیچ کانال ارتباطی یا فکر و ذهنیتی از خود ندارد و فقط منتظر است حرف از دهان لوکاشنکو بیرون بیاید تا او باور کند. او از آن رییس‌جمهورهایی‌ست که بیشرمی‌اش بیش از آنکه باعث نفرت یا عصبیت شود، موجب شگفتی‌ست. لوکاشنکو موجود کم‌نظیری‌ست، اگرچه بینظیر نیست.

تجمع معترضان در میدان کالینفسکیمستند میدان کالینفسکی محصول ۲۰۰۷ به وقایع پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۰۶ بلاروس می‌پردازد: از اعتراضات خیابانی و سرکوب آن گرفته تا تبعید مخالفان و ناپدید شدن آنها.

*با تشکر از «آندری دابراولسکی» بخاطر کمک‌هایش در تکمیل و بروزرسانی اطلاعات اضافه شده در پایان فیلم
 
صفحهٔ فیلم در IMDB


تماشای آنلاین با زیرنویس فارسی 

دانلود زیرنویس فارسی

سایت subscene
سایت 4shared

 دانلود فیلم (فایل تورنت):

دو نسخه از این فیلم توسط تورنت قابل دانلود است:
نسخه ۸۹۳ مگابایتی، سایت 4shared

نسخه ۷۰۰ مگابایتی، سایت 4shared


دانلود فیلم (قطعات برش خورده):

قطعات برش خوردهٔ این فیلم (نسخهٔ ۶۶۰ مگابایتی با فرمت rar) از سایت 4shared قابل دانلود است. قسمت‌های مختلف را دانلود کرده و سپس ۱۶ قطعه را سر هم کنید.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر