۱۳۹۱ اردیبهشت ۳, یکشنبه

در کرهٔ شمالی چه می‌گذرد (۲۰۰۶)

مستند «در کرۀ شمالی چه می‌گذرد» راوی خلاصه‌ای از تاریخ کرۀ شمالی و وضعیت اسف‌بار زندگی مردم این سرزمین است.

مردم کرهٔ شمالی در سوگ رهبر عزیز «کیم جونگ ایل» می‌گریند

کرۀ شمالی در شمار معدود کشورهایی‌ست که هنوز تحت سلطۀ کمونیسم است. این کشور که خود را از باقی دنیا جدا کرده، امپراطوری منزوی لقب گرفته و بلندپروازی‌های هسته‌ای آن نیز بر این انزوا افزوده است.
این کشور در سال ۱۹۴۸ در بحبوحۀ آشوب پس از جنگ دوم جهانی درنتیجهٔ تقسیم شبه جزیرهٔ کره به شمال و جنوب بوجود آمد. بنیانگذار کرهٔ شمالی، «رهبر کبیر»، «کیم ایل سونگ» سکان هدایت این کشور را تا زمان مرگش در ۱۹۹۴ به دست داشت. او حدود نیم قرن حاکم مطلق کرهٔ شمالی بود.
پس از جنگ کره (۱۹۵۳-۱۹۵۰)، کیم ایل سونگ فلسفۀ «جوچه» یا خودباوری را مطرح نمود که سرلوحۀ مردم در مسیر پیشرفت کرۀ شمالی شد. او در سال ۱۹۹۴ درگذشت، اما مقام ریاست جمهوری به صورت ابدی به او تعلق گرفت. پس از او پسرش کیم جونگ ایل قدرت را تا زمان مرگش در ۲۰۱۱ در دست گرفت و پس از آن این مقام به کیم جونگ اون سپرده شد، بدون اینکه در سیاست‌های این کشور در طول سالیان تغییری رخ دهد. این نظام دولتی خشک پس از چند دهه چیزی جز رکود و تقدس‌بخشی به رهبر جهت بقای نظام در پی نداشته است.
طبق آمارهای آژانس‌های امداد، حدود دو میلیون نفر از اواسط دهۀ ۹۰ تاکنون جان خود را بر اثر کمبود مواد غذایی ناشی از بلایای طبیعی و سوءمدیریت اقتصادی از دست داده‌اند و کشور برای تغذیۀ مردمش به کمک‌های خارجی وابسته است. این نظام تمامیت‌خواه متهم به نقض گستردۀ حقوق بشر است. گزارش‌های بسیاری از شکنجه، اعدام در ملاء عام، سقط جنین اجباری و نوزادکشی در زندان‌ها ارائه شده است. یک گروه حقوق بشر مستقر در امریکا تخمین زده که حدود ۲۰۰هزار زندانی سیاسی در کرۀ شمالی وجود دارد. اغلب این زندانیان در اردوگاه‌های کاری همچون شمارهٔ ۱۴ یا شمارهٔ ۲۲ که یک اردوگاه کار خانوادگی‌ست نگهداری می‌شوند.


قحطی در کرهٔ شمالی

مستند حاضر محصول سال ۲۰۰۶ حاصل همکاری دکتر سندوک رویت جراح چشم نپالی با گروه مستندساز نشنال جئوگرافیک به خبرنگاری لیزا لینگ است. از آنجا که کسی در کرۀ شمالی حق فیلمبرداری از واقعیات را ندارد، این گروه به عنوان مستندساز پزشکی وارد خاک کرۀ شمالی شده و به این ترتیب موفق به تصویربرداری از زندگی مردم و نزدیک شدن نسبی به واقعیت پنهان در پشت پردۀ پروپاگاندای کرۀ شمالی می‌شوند.

 صفحهٔ فیلم در National Geographic
Inside North Korea (2007) on IMDb


تریلر در کره شمالی چه می‌گذرداین فیلم را می‌توانید بصورت آنلاین ببینید و یا آن را بعلاوهٔ زیرنویس دانلود کرده و تماشا کنید.

تماشای آنلاین فیلم با زیرنویس فارسی (سایت دیلی موشن):

 

دانلود زیرنویس فارسی:
چهار نسخه از این فیلم با تفاوت‌های اندکی در اینترنت موجود است که در سه مورد تفاوت در کم یا زیاد بودن چند سکانس از فیلم است و در یک مورد تنها زمانبندی متفاوت است.

نسخه با طول ۴۵:۳۳ سایت subscence سایت 4shared
نسخه با طول ۴۷:۲۷ سایت subscence
نسخه با طول ۴۷:۲۹ سایت subscence
نسخه با طول ۵۰:۱۵ سایت subscenceدانلود فیلم (فایل توررنت):
فایل تورنت نسخه‌های مختلف فیلم از سایت‌های مختلف قابل دانلود است.

نسخه با طول ۴۵:۳۳
(به همراه تعداد دیگری مستند دربارهٔ کرهٔ شمالی)
سایت kat سایت bitsnoop سایت isohunt سایت 4shared
نسخه با طول ۴۷:۲۷
(به همراه تعداد دیگری مستند نشنال جئوگرافیک)
سایت kat سایت bitsnoop سایت isohunt سایت 4shared
نسخه با طول ۴۷:۲۹ سایت kat سایت bitsnoop سایت isohunt سایت 4shared
نسخه با طول ۵۰:۱۵ سایت kat سایت bitsnoop سایت isohunt سایت 4shared


دانلود فیلم (قطعات برش خورده):
قطعات برش خورده‌ی این فیلم (نسخهٔ با طول ۴۷:۲۷ با فرمت rar) در ۱۱ قطعهٔ ۵۰ مگابایتی قابل دانلود است. قطعات مختلف را پس از دانلود کامل سر هم کنید.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر