۱۳۹۱ خرداد ۱۸, پنجشنبه

بريتانيا، قذافی و ردپای شکنجه (۲۰۱۱)

«بریتانیا، قذافی و ردپای شکنجه» یکی از برنامه‌های پانورامای بی‌بی‌سی‌ست که به نقش «موسا کوسا» در رژیم قذافی و سرنوشت او پس از سرنگونی حکومت پیشین لیبی می‌پردازد.


موسی کوسا دیپلمات لیبی در کشورهای اروپایی در دههٔ ۸۰، رییس ادارهٔ جاسوسی لیبی از ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۹ و وزیر امور خارجه از مارس ۲۰۰۹ تا مارس ۲۰۱۱ بود. عملکرد او در هر سه این مناسب دلیل موجهی برای انقلابیون لیبی برای تعقیب او در دوران انقلاب لیبی و پس از آن بود: تلاش او برای حذف مخالفان حکومت لیبی ساکن در بریتانیا که منجر به اخراج او از این کشور در ۱۹۸۰ شد، تعقیب، شکنجه و کشتار مخالفان سیاسی و مذهبی رژیم قذافی در دوران ریاست او بر سازمان جاسوسی لیبی، و نیز داشتن نقش جدی در عادی‌سازی روابط لیبی با اغلب کشورهای عضو ناتو در دورهٔ وزارتش بر امور خارجه. ولی او اندکی پس از آغاز خیزش‌های مردمی در لیبی به بریتانیا و پس از آن به قطرگریخت. شاید این شم اطلاعاتی موسا کوسا بود که به کمکش آمد و نگذاشت او به سرنوشت رییسش دچار شود.
مستند بریتانیا، قذافی و ردپای شکنجه به روابط نزدیک موسا کوسا با سرویس اطلاعاتی بریتانیا می‌پردازد و عدم اقدام بریتانیا در دستگیری او را مورد پرسش قرار می‌دهد.


توضیح: این فیلم ظاهراً در آبان ماه سال ۹۰ از بی‌بی‌سی فارسی پخش شده است.
بی‌بی‌سی فارسی درخواست ما را برای در اختیار گذاشتن زیرنویس انگلیسی یا فارسی این فیلم بی‌پاسخ گذاشت.


این فیلم را می‌توانید بصورت آنلاین ببینید، یا آن را به همراه زیرنویس دانلود کرده و تماشا کنید.

تماشای آنلاین فیلم با زیرنویس فارسی: 

 

   

دانلود زیرنویس فارسی:

دانلود فیلم (فایل تورنت):

فایل تورنت این فیلم (Panorama.S2011E43.Britain, Gaddafi and the Torture Trail.mp4) به همراه تعدادی دیگر از قسمت‌های مجموعهٔ پانوراما:

 

 دانلود فیلم (قطعات برش خورده):

قطعات برش خوردهٔ این فیلم با حجم‌های مختلف از سایت‌های مختلف قابل دانلود است که با توجه به سرعت اینترنت خود و مسایل دیگر می‌توانید یکی را انتخاب کرده و دانلود کنید. علاوه بر این امکان دانلود موازی نیز وجود دارد. به این مفهوم که قسمت‌های مختلف را از سایت‌های مختلف دانلود کرده و پس از کامل شدن ۴ قطعه را سر هم کنید.

قطعات ۵۰ مگابایتی
در 4shared
یک تک فایل ۱۶۰ مگابایتی
در Mediafire
Part 1a single part
Part 2
Part 3
Part 4